Leishmaniada Lokomosyon Sorunu

Sahra, 4 yaşında, Neapolitan Mastiff cinsi dostumuz. Bugün uzun zamandır geçmeyen kaşıntı ve kilo kaybı şikayetiyle kliniğimize geldi. Yapılan kan testlerinde globulin değerlerinde artış olduğunu gözlemledik. Orta düzeydeki anemisi ve lenfodenopatisinden yola çıkarak leishmaniasis hastası olabileceğini düşünüyoruz. IFA testiyle immunoglobulin ölçümü için laboratuvara kan örneği gönderdik ve sonuçları bekliyoruz. Bu esnada her ihtimale karşı birinci basamak ilaçlara başladık. Dileriz kısa sürede her şey yoluna girecek ve Sahra tamamen sağlığına kavuşmuş bir şekilde kuyruğunu sallaya sallaya ailesinin yanında dönecek. --------------------------------- Sahra is 4-year-old Neapolitan Mastiff Today she came to our clinic with complaints of long-standing itching and weight loss. Blood tests show increase in her globulin levels. We think that she might have leishmaniasis cosidering her moderate anemia and lympodenopathy. We sent blood samples to the laboratory for IFA test to see her immunoglobulin levels and, just in case, we started first-line medical treatment. We hope she will recover immediately and turn back to her home. (24.03.2015)
-------------------- Güncelleme (28.03.2015) Sahra’nın laboratuvar sonucu geldi. IFA yöntemiyle yapılan IgG test sonucu pozitif. IgM’ye bakmıyoruz, çünkü hastalık içerisinde çok kısa bir süre pozitif oluyor ve IgM pozitif yakalamak oldukça güç. Klinik muayene, laboratuvar bulguları ve IgG’nin pozitif olması bizim için her ne kadar yeterli olsa da, iğne aspirasyonu ile alınan lenf sıvısında, leishmanianın amastigot formunu görmemiz kesin teşhis için önemli. Leishmaniada sevindirici olan geç kalınmadığı takdirde tedavi edilebilir bir hastalık olmasıdır. Leishmania sıklıkla karşılaşılan bir klinik görünüm olmasına rağmen Sahra’nın durumundaki anormal lokomosyon bizim ilk kez gördüğümüz bir semptom olduğu için sizlerle paylaşmak istedik. Klinik durumu ne kadar kötü görünürse görünsün biz Sahra’ya güveniyoruz. Siz de ona şans dileyin... ----------------------------- We received Sahra’s lab results. The IgG test results are proved to be positive by IFA method. We don’t need to look for the IgM because it is very hard to detect IgM positive. Although the clinical examination and the laboratory findings and positive IgG are sufficient to diagnose the desease, for an exact diagnosis we were supposed to see the amastigote form of leishmania in the lymph taken through needle aspiration. Leishmania is curable as long as it is diagnosed early. Although leismania is a common clinical manifestation, the abnormal locomotion in Sahra’s case is a symptom that we observed for the first time. Regardless of her medical condition, we believe that she will recover. Wish her luck!
------------------------- Güncelleme 2 (31.03.2015) Sahra taburcu oldu ^^ Leishmania teşhisiyle kliniğimizde tedavi gören Sahra gördüğünüz gibi şimdi çok daha iyi. Tedavisi henüz sonlanmış değil, 6 ay daha ilaçlarını kullanmaya devam edecek. Taburcu olan her hastamıza dediğimiz gibi, yine gel Sahra, ama ziyarete, sakın hasta olma :) ------------------- Sahra is discharged ^^ As you see in the video now she is much better. Her treatment has not finished yet, she will be on medication for 6 months. As we say to all our patients, hope to see you again Sahra! But do not fall ill, come only to visit us :)
Leishmaniada Lokomosyon Sorunu
SOSYAL MEDYA
ADA VETERİNER POLİKLİNİĞİ Levent Mah. Sülün Sk. No:14 1. Levent - Beşiktaş / İstanbul Tel : 0212 324 67 32 Tel : 0212 324 67 33 Gsm: 0530 403 55 05 E-posta: [email protected] Web: www.adaveteriner.com 7/24 hizmetinizdeyiz
Bu site Neta Website altyapısı ile hazırlanmıştır.
Daha iyi hizmet sunabilmek için web sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş sayılırsınız.
WhatsApp Destek