Vaka Yazıları

Kedide Megaözefagus

Kedide Megaözefagus

Megaözefagus, özefagusun (yemek borusunun) hipomotilitesiyle seyreden hastalıkların komplikasyonu olarak ortaya çıkar. Bu hastalıklar kongenital (doğumsal) olduğu gibi idiyopatik (nedeni bilinmeyen) veya sekonder (primer başka hastalıklara bağlı olarak) şekillenebilir. Köpeklerle kıyaslandığı zaman kedilerde oldukca nadir şekilenen bir patoloji olması dolayısıyla Çapulcu'yu sizlerle paylaşmak istedik.
Brakisefalik Sendromda Cerrahi Olanaklar

Brakisefalik Sendromda Cerrahi Olanaklar

Muhtar iki buçuk yaşında bir İngiliz Bulldog. Bir buçuk yıldır artan şekilde yaşam kalitesini düşüren Brakisefalik sendromdan mustarip. Son olarak gezdirilirken dili moraracak kadar soluksuz kaldığı için veterinere götürülüyor. Cephalic endekse (kafanın en boy oranına) göre kısa kafatasına sahip köpek ırkları Brakisefalik ırklar olarak tanımlanır.
Kedilerde Diyafram Fıtığı

Kedilerde Diyafram Fıtığı

Diyafram, karın boşluğu ve göğüs boşluğunu birbirinden ayıran kubbe şeklinde kassal bir yapıdır. Solunumda yardımcı ve bariyer olarak görev yapar. Diyafram fıtığı ise bu kassal yapının bozulmasıyla karın boşluğu organlarının göğüs boşluğuna yerleşmesi demektir.
Köpeklerde Kronik Yangısal Bağırsak Hastalıkları

Köpeklerde Kronik Yangısal Bağırsak Hastalıkları

Köpeklerde gastrointestinal sistem hastalıklarına sık olarak rastlanmaktadır. Erken dönemde doğru tanı konulduğunda tedaviden olumlu sonuçlar elde etmek kolaylaşır ve hızlanır. Kronik yangısal bağırsak hastalığı terimi, bağırsak mukozası ve bazen bağırsak duvarının daha derin tabakalarında yangısal hücrelerin birikmesiyle karakterize bir hastalık grubunu ifade eder.
Hipotroidin Nörolojik Manifestosu - Hef

Hipotroidin Nörolojik Manifestosu - Hef

Bu güzel çocuğumuzun ismi Hef. 5 yaşında, Sheltie cinsi bir erkek. Hef, bir gün önce, ses kısıklığı ve ön ayaklarında topallama şikayetiyle geldi kliniğimize. Bugün ise arka ayakları tamamen paralize durumda. Ailesi, kanepeden atladıktan sonra yürüyememeye başladığını söyledi. Fıtıktan şüpheleniyoruz. Durumunun anlaşılması için yarın MR çekilmesine karar verdik.
Leishmaniada Lokomosyon Sorunu

Leishmaniada Lokomosyon Sorunu

Sahra, 4 yaşında, Neapolitan Mastiff cinsi dostumuz. Yapılan kan testlerinde globulin değerlerinde artış olduğunu gözlemledik. Orta düzeydeki anemisi ve lenfodenopatisinden yola çıkarak leishmaniasis hastası olabileceğini düşünüyoruz. IFA testiyle immunoglobulin ölçümü için laboratuvara kan örneği gönderdik ve sonuçları bekliyoruz. Bu esnada her ihtimale karşı birinci basamak ilaçlara başladık.
Perineal Fıtığın Polipropilen Yama İle Onarımı

Perineal Fıtığın Polipropilen Yama İle Onarımı

Bu olgunun materyalini 6 yaşlı intakt erkek Australian Shepherd bir köpek oluşturdu. Hasta polikliniğimize bol sıvı takviyesine ve bol lifli yumuşak gıdaya rağmen son 2 aydır dışkı yapmakta zorlandığı, sıklıkla ıkındığı ve anüsün sağında bir şişlik gözlendiği şikayeti ile getirildi. Genel muayenesi yapıldıktan sonra alınan direkt ve indirek radiyografilerden sonra Perineal Herni tanısı konuldu.
Bir Kedide Diffuz Kardiyak Lipomatozis Olgusu

Bir Kedide Diffuz Kardiyak Lipomatozis Olgusu

Kardiyak lipomatozis, kalpte interstisyel alanlarda lipositik hücrelerin birikimi ile seyreden ve bir grup hastalık ile ilişkili bir patolojidir. Fibrozisin de eşlik ettiği yağlanma evcil hayvanlardaki aritmojenik sağ ventrikül kardiyomiyopatisinin en karakteristik bulgusudur. Kalıtsal muskuler distrofiler, kronik iskemi, miyokarditis, obesite, yaşlanma ya da yağ oksidasyonunu engelleyen durumlarda da sekonder olarak gelişebilir.
SOSYAL MEDYA
ADA VETERİNER POLİKLİNİĞİ Levent Mah. Sülün Sk. No:14 1. Levent - Beşiktaş / İstanbul Tel : 0212 324 67 32 Tel : 0212 324 67 33 Gsm: 0530 403 55 05 E-posta: [email protected] Web: www.adaveteriner.com 7/24 hizmetinizdeyiz
Bu site Neta Website altyapısı ile hazırlanmıştır.
Daha iyi hizmet sunabilmek için web sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş sayılırsınız.
WhatsApp Destek