Kütüphane Yazıları

Kedi Enfeksiyöz Peritoniti (FIP) Tanı Koyma Rehberi

Kedi Enfeksiyöz Peritoniti (FIP) Tanı Koyma Rehberi

Klinik bakımdan taşıdığı önem: Kedi enfeksiyöz peritoniti (FIP) kedilerde en önemli bulaşıcı hastalıklardan ve ölüm nedenlerinden biridir; özellikle 2 yaşından küçük genç kediler bu hastalığa karşı savunmasızdır. FIP'e kedi koronavirüsü (FCoV) neden olmaktadır. Veterinerlik hizmeti veren kurumlarda kedi ölümlerinin yaklaşık %0,3 ila %1,4'ünün FIP'den kaynaklandığı tahmin edilmektedir. Bu makale, kedi hastalıkları uzmanlarından oluşan bir Geçici Çalışma Grubu tarafından 2022 AAFP/EveryCat Kedi Enfeksiyöz Peritoniti Tanısı Koyma Rehberi başlığıyla veteriner hekimlere FIP semptomları gösteren kedilere tanı koymada yardımcı olacak temel bilgileri sunmak amacıyla hazırlanmıştır.
Anti-Newcastle Hastalığı Aşısının Köpeklerde Gençlik Hastalığı Tedavisi Için Kullanımının Değerlendirmesi

Anti-Newcastle Hastalığı Aşısının Köpeklerde Gençlik Hastalığı Tedavisi Için Kullanımının Değerlendirmesi

Köpekte gençlik hastalığı, köpekler ve diğer karasal etoburlar için ciddi derecede ölümcül ve neredeyse tedavisi olmayan viral bir hastalıktır. Bu çalışma köpek gençlik hastalığını yeni bir yöntem ile tedavi etmeyi amaçladı. 10 ve 12 aylık, 31 ile 33 kg ağırlığında iki sağlıklı, erkek melez köpek hazırlandı. 1000 dozluk bir Newcastle hastalığı aşısı (Lastota tipi) 6 miligramlık normal salin içinde sulandırılıp 3 miligramı her bir köpeğin kafa kısmına enjekte edildi. 11 saat sonra, köpeklere anestezi verildi ve kan hacimlerinin %20’si alındı. Kan serumu ayrıştırıldı ve köpek gençlik hastalığı olduğu şüphelenilen köpekleri tedavi etmek için anti-Newcastle hastalığı aşı serumu (ANHAS) olarak kullanıldı.
GS-441524 İçeren Çok Bileşenli Oral İlaçla Fip Tedavisi

GS-441524 İçeren Çok Bileşenli Oral İlaçla Fip Tedavisi

Kedi koronavirüsünün (FCoV) yol açtığı kedi enfeksiyöz peritoniti (FIP) kedilerde yaygın rastlanan bir hastalıktır, tedavi edilmediğinde ölümcüldür ve halen yasal olarak etkin bir tedavisi bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı spontan kedi enfeksiyöz peritonitine sahip kedilerde hayatta kalma oranı, klinik ve laboratuvar parametrelerinin gelişimi, viral yükler, anti-FCoV antikorlar, olumsuz etkiler gözlemlenerek oral tedavi ve aynı zamanda çok bileşenli Xraphconn® in vitro ilacının efikasitesini ve toksitesini değerlendirmektir.
Fip Tedavisinde Evde Tedavi Yöntemi Olarak Lisanssız GS-441524

Fip Tedavisinde Evde Tedavi Yöntemi Olarak Lisanssız GS-441524

Enfeksiyöz kedi peritonitisi (FIP), kedi koronavirüsünün yol açtığı ölümcül bir hastalıktır. Bu araştırmanın nihai hedefi bulaşıcı kedi peritoniti (FIP) olduğu şüphelenen kediler için lisanssız, kitle kaynaklı antiviral GS-441524-türü terapinin uygulanmasını resmi olarak değerlendirmektir.
Veterinerlikte Kök Hücreler- Mevcut Durum Ve Tedavi Seçenekleri

Veterinerlikte Kök Hücreler- Mevcut Durum Ve Tedavi Seçenekleri

Veteriner rejeneratif tıp, aktif bir araştırma alanıdır. Son yıllarda güvenli ve etkili kök hücre tedavilerinin geliştirilmesinde önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. Özellikle köpekler ve atlarda ortopedik durumlar için MSC tedavilerinin kayda değer sonuçları bildirilmiştir. Ek olarak MSC tedavisinde FCGS, IBD ve yara iyileşmesi gibi diğer durumların tedavisinde de önemli ilerlemeler sağlandı.
Kedi Enfeksiyöz Peritonitinin Nörolojik Formu Ve GS-441524 Tedavisi

Kedi Enfeksiyöz Peritonitinin Nörolojik Formu Ve GS-441524 Tedavisi

Nörolojik tutulum FIP vakalarının yaklaşık %5-10'unda görülür. Bu, makale yazarının deneyimlerine göre, Türk sokak kedilerinde daha fazla insidans görülmekle birlikte bölgeler arasında da farklılık gösterir. Başlangıç yaşı, çoğu vaka için 3 yaşın altında olmak üzere diğer FIP formlarınınkiyle de paralellik gösterir. Nörolojik FIP, bir kuru FIP türü olarak kabul edilir ve nörolojik FIP vakalarının yaklaşık yarısında karın, göğüs veya gözlerde tipik kuru FIP lezyonları görülür. Nörolojik belirtiler, FIP ile gelen kedilerin sadece yaklaşık %5'inde görülür. Bununla birlikte, GS- 441524 tedavisindeki kedilerde veya başlangıçta nörolojik olmayan FIP için tedavi edilen kedilerin tedavi sonrası gözlem döneminde nüksler olarak, nörolojik FIP'de önemli bir artış görülmüştür.
Mikroçip Uygulaması Hakkında Merak Edilenler

Mikroçip Uygulaması Hakkında Merak Edilenler

Hayvanlarınıza mikroçip takmanın en iyi nedeni, kaybolması veya çalınması durumunda hayvanınızı geri alma şansınızın artmasıdır. Bunun yanında Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türk Veteriner Hekimleri Birliği arasında imzalanan protokol ile birlikte ülkemizde mikroçip taktırmak zorunlu hale geldi.
Nörolojik Enfeksiyöz Peritonit Teşhisi (FIP) Konan Kedilerde Adenozin Nükleosit Analog GS-441524 İle Antiviral Tedavi

Nörolojik Enfeksiyöz Peritonit Teşhisi (FIP) Konan Kedilerde Adenozin Nükleosit Analog GS-441524 İle Antiviral Tedavi

Kedilerde Enfeksiyöz Peritonit (FIP) barsak kökenli koronavirüsün mutant bir biyotipinden kaynaklanır. Sonucunda oluşan FIP virüsü (FIPV) ıslak olmayan formunda genelde merkezi sinir sistemi (MSS) ve gözle ilgili patolojilere neden olur. FIPli kedilerin %95’ten fazlası teşhisten günler ya da aylar sonra yıllardır kullanılan çeşitli tedavilere rağmen hastalığa yenilecektir. Yakın zamanda geliştirilen antiviral ilaçlar nörolojik olmayan FIP’in tedavisinde umut vaat eden sonuçlar vermiştir fakat nörolojik FIP vakalarıyla ilgili çalışmalardan gelen veri sınırlıdır.
FIP Için GS-441524 Tedavisinin Özeti

FIP Için GS-441524 Tedavisinin Özeti

Tedaviyi izlemek için JFMS saha denemesi makalesinde anlatılan kriterlerin aynılarını kullanıyoruz. Hayvan sahiplerinden günlük ya da haftalık aralıklarla hayvanın ateşini, vücut ağırlığını, aktivite durumunu, iştahını, hastalığın klinik semptomlarını takip etmelerini istiyoruz. En azından tam kan sayımı (hemogram) ve biyokimyasal panel (ek olarak serum protein değerleri-total protein, albümin, globülin, A:G oranı) tedaviye başlamadan önce ve dört haftada bir yapılır. Grafik formunda bu değerler ve vücut ağırlığının güncellenmesi önemlidir. Amaç, hastanın 12 haftalık tedavinin sonunda sağlıklı, hızlı tepki veren, aktif, kan testleri, özellikle de hematokrit, total protein, globülin, albümin ve A:G oranı normal olan bir kedi haline gelmesidir. Kayda değer kilo alımı da iyiye işarettir ve özellikle bazı genç ve çok zayıf olan kedilerin tedavi sırasında vücut ağırlıkları iki katına çıkabilir. Tabii ki bu ideal tedavi uygulandığında gerçekleşir fakat vücudun yanıt vermesi gecikirse ya da gözle ilgili ya da nörolojik komplikasyonlar gerçekleşirse doz yükseltilmelidir.
İnhalasyon Kortikosteroidler Ve Solunum Yolu Hastalıkları

İnhalasyon Kortikosteroidler Ve Solunum Yolu Hastalıkları

Solunum yolu hastalığı akut ya da kronik olarak sınıflandırılır. Akut solunum yolu hastalığı enfeksiyöz trakeobronşit gibi hastalıklarken, kronik solunum yolu hastalıkları arasında köpekteki kronik bronşit ve kedideki alt solunum yolu hastalığı (astım) sayılabilir. Devam eden uzun süreli tedavinin kronik durumlarda başarılı sonuç elde etmede en önemli faktör olduğunu kabul etmek gerekir. Epilepsi ya da atopi gibi hastalıklar iyileştirilmez, kontrol altına alınır ve kronik solunum yolları hastalıklarında da aynı tedavi paradigması takip edilmelidir.
SOSYAL MEDYA
ADA VETERİNER POLİKLİNİĞİ Levent Mah. Sülün Sk. No:14 1. Levent - Beşiktaş / İstanbul Tel : 0212 324 67 32 Tel : 0212 324 67 33 Gsm: 0530 403 55 05 E-posta: [email protected] Web: www.adaveteriner.com 7/24 hizmetinizdeyiz
Bu site Neta Website altyapısı ile hazırlanmıştır.
Daha iyi hizmet sunabilmek için web sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş sayılırsınız.
WhatsApp Destek