Evcil Hayvanların Çocukların Psikolojik Gelişimine Katkıları

Gülden Umurtak
Uzman Psikolog Psikoonkolog

Elbette bir hayvan beslemek çocukların psikolojisinde son derece olumlu etkilerde bulunur: -Öncelikle çocuğun sosyalleşmesini sağlar ve çocuğa bir başka canlıyla ilişki kurabilmeyi öğretir.
-En geniş anlamıyla çocuk empati kurma duygusunu bir hayvan besleyerek kolaylıkla kazanabilir.
-Çocuk görür ki, eğer hayvanın canını yakarsa hayvan da onun canını yakabilir. Kedisi varsa tırmalayabilir, köpek dişlerini gösterebilir ve onu korkutabilir, bir kuş gagalayarak tepkisini belli edebilir. İnsanlar arası ilişkilerde öğrenmesi zaman alacak birçok duyguyu sadece hayvan beslemesini sağlayarak bir çocuğa kazandırmak mümkündür. -Çocuk bu yolla başka bir varlığa, onun ihtiyaçlarına saygı göstermeyi de öğrenir. -Dolayısıyla bir çocuk için sabırlı olmayı, beklemeyi, isteklerini ertelemeyi öğreneceği en sağlıklı yol olarak hayvan beslemesi önerilebilir.
-Bu aynı zamanda çocuğun sakinleşmesini ve olaylara karşı daha ılımlı ve olumlu tepkiler vermesini de sağlayacaktır. Evcil Hayvanlarla Birlikte Büyüyen Çocuklarda Davranışsal Açıdan Farklılıklar Olabilir mi?
İlk bakışta bir farklılık yok gibi gelse de evcil hayvanı olan bir çocukla, evde hayvan beslememiş çocuk arasında,
-Sevecen tutumlar açısından farklılıklar vardır.
-Hayvan sevgisi tatmış bir çocuk çevresiyle daha ilgilidir.
-Kıpırdayan, hareket eden her şeye karşı daha duyarlı davranır.
-Özellikle küçük yaşlardan itibaren hayatında bir başka canlıya yer vermiş çocuklar, daha ılımlı ve sevecen davranırlar.
-Özellikle hayvanlarla iletişim kurmayı öğrenmiş çocuklar diğer canlılara karşı da çok daha dikkatli davranırlar ve birçok kişinin dikkat etmediği ayrıntıları fark edebilirler.
-Hayvan besleyen çocukların daha sakin, uyumlu, olumlu ve işbirliğine açık davranışlar sergilediği gözlemlenir.
Evcil Hayvan Bakımının Çocuklarda Sorumluluk Duygusunun Gelişimi Üzerindeki Etkileri
-Çocuklar genellikle küçük yaşlardayken bize angarya gibi gelebilecek pek çok işi severek yapabilirler. Çocuklar bu açıdan özellikle desteklenmelidir.
-Severek, isteyerek, benimseyerek evlat edinilen bir hayvanımız varsa; çocuk, dostumuzun gereksinimlerini büyük bir hevesle karşılamayı kabul edecektir. Hatta bu işler özellikle çocuğa verilmelidir.
-Bu şekilde bir sorumluluk almak çocukta duygusal tutarlılık oluşmasını da sağlar.
-Çocuğun evdeki dostumuza duyarsız davranmasının da önüne geçilir.
-Çocuk başka bir canlıya karşı sorumlu olmanın verdiği duyguyla kendisinin önemli olduğunu düşünür, kendisine olan saygısı ve özgüveni ciddi oranda artar.
-Bu sorumluklar verilmediği takdirde, bir süre sonra çocuk “Ben artık bunu istemiyorum, sıkıldım” diyebilir ve başka bir hayvan alınmasını isteyebilir.
-Bir hayvanın sorumluluklarını alabilen bir çocuk kendi yaşamıyla ilgili konularda sorumluluk almanın adımları atmaktadır. Bu anlamda bu tip görevleri mutlaka çocuğun yapması sağlanmalıdır.
Evcil Hayvanların Çocukların Psikolojik Gelişimine Katkıları
SOCIAL MEDIA
ADA VETERINARY POLYCLINIC Levent Mah. Sülün Sk. No:14 1. Levent - Beşiktaş / İstanbul Tel : 0212 324 67 32 Tel : 0212 324 67 33 Gsm: 0530 403 55 05 E-posta: [email protected] Web: www.adaveteriner.com Open 24 hours a day, 7 days a week
This site has been prepared with Neta Website infrastructure.
Cookies are used on our website to provide better service. By using our website you accept cookies.
WhatsApp Support