Case Articles

Surgical Opportunities In Brachycephalic Syndrome

Surgical Opportunities In Brachycephalic Syndrome

Muhtar is a two and a half years old British Bulldog. For a year and a half, he has suffered from the syndrome of Brachycephalic, which decreases his life quality. He was brought to the vet because of shortness of breath during he was walking.
Neurological Manifesto Of Hypothyroidism

Neurological Manifesto Of Hypothyroidism

Bu güzel çocuğumuzun ismi Hef. 5 yaşında, Sheltie cinsi bir erkek. Hef, bir gün önce, ses kısıklığı ve ön ayaklarında topallama şikayetiyle geldi kliniğimize. Bugün ise arka ayakları tamamen paralize durumda. Ailesi, kanepeden atladıktan sonra yürüyememeye başladığını söyledi. Fıtıktan şüpheleniyoruz. Durumunun anlaşılması için yarın MR çekilmesine karar verdik.
Locomotion Problem In Leishmania

Locomotion Problem In Leishmania

Sahra, 4 yaşında, Neapolitan Mastiff cinsi dostumuz. Yapılan kan testlerinde globulin değerlerinde artış olduğunu gözlemledik. Orta düzeydeki anemisi ve lenfodenopatisinden yola çıkarak leishmaniasis hastası olabileceğini düşünüyoruz. IFA testiyle immunoglobulin ölçümü için laboratuvara kan örneği gönderdik ve sonuçları bekliyoruz. Bu esnada her ihtimale karşı birinci basamak ilaçlara başladık.
Megaesophagus In Cat

Megaesophagus In Cat

Megaözefagus, özefagusun (yemek borusunun) hipomotilitesiyle seyreden hastalıkların komplikasyonu olarak ortaya çıkar. Bu hastalıklar kongenital (doğumsal) olduğu gibi idiyopatik (nedeni bilinmeyen) veya sekonder (primer başka hastalıklara bağlı olarak) şekillenebilir. Köpeklerle kıyaslandığı zaman kedilerde oldukca nadir şekilenen bir patoloji olması dolayısıyla Çapulcu'yu sizlerle paylaşmak istedik.
Diaphragmatic Hernia In Cats

Diaphragmatic Hernia In Cats

Diyafram, karın boşluğu ve göğüs boşluğunu birbirinden ayıran kubbe şeklinde kassal bir yapıdır. Solunumda yardımcı ve bariyer olarak görev yapar. Diyafram fıtığı ise bu kassal yapının bozulmasıyla karın boşluğu organlarının göğüs boşluğuna yerleşmesi demektir.
Chronic Inflammatory Intestinal Diseases In Dogs

Chronic Inflammatory Intestinal Diseases In Dogs

Köpeklerde gastrointestinal sistem hastalıklarına sık olarak rastlanmaktadır. Erken dönemde doğru tanı konulduğunda tedaviden olumlu sonuçlar elde etmek kolaylaşır ve hızlanır. Kronik yangısal bağırsak hastalığı terimi, bağırsak mukozası ve bazen bağırsak duvarının daha derin tabakalarında yangısal hücrelerin birikmesiyle karakterize bir hastalık grubunu ifade eder.
Repair Of Perineal Hernia With Polypropylene Patch

Repair Of Perineal Hernia With Polypropylene Patch

Bu olgunun materyalini 6 yaşlı intakt erkek Australian Shepherd bir köpek oluşturdu. Hasta polikliniğimize bol sıvı takviyesine ve bol lifli yumuşak gıdaya rağmen son 2 aydır dışkı yapmakta zorlandığı, sıklıkla ıkındığı ve anüsün sağında bir şişlik gözlendiği şikayeti ile getirildi. Genel muayenesi yapıldıktan sonra alınan direkt ve indirek radiyografilerden sonra Perineal Herni tanısı konuldu.
Diffuse Cardiac Lipomatosis In A Cat

Diffuse Cardiac Lipomatosis In A Cat

Kardiyak lipomatozis, kalpte interstisyel alanlarda lipositik hücrelerin birikimi ile seyreden ve bir grup hastalık ile ilişkili bir patolojidir. Fibrozisin de eşlik ettiği yağlanma evcil hayvanlardaki aritmojenik sağ ventrikül kardiyomiyopatisinin en karakteristik bulgusudur. Kalıtsal muskuler distrofiler, kronik iskemi, miyokarditis, obesite, yaşlanma ya da yağ oksidasyonunu engelleyen durumlarda da sekonder olarak gelişebilir.
SOCIAL MEDIA
ADA VETERINARY POLYCLINIC Levent Mah. Sülün Sk. No:14 1. Levent - Beşiktaş / İstanbul Tel : 0212 324 67 32 Tel : 0212 324 67 33 Gsm: 0530 403 55 05 E-posta: [email protected] Web: www.adaveteriner.com Open 24 hours a day, 7 days a week
This site has been prepared with Neta Website infrastructure.
Cookies are used on our website to provide better service. By using our website you accept cookies.
WhatsApp Support