Kediniz Yaşlanınca

Yaşlılık, Hastalık Değildir

Veteriner tıptaki gelişmeler, bilinçli bir bakım ve sağlıklı beslenme sayesinde kediler artık çok daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürüyor. Fakat insanlarda olduğu gibi, zaman onlar üzerinde de etkilerini bırakıyor. Bir gün gelecek, zamanında kıpır kıpır olan kedinizin artık eskisi gibi olmadığını fark edeceksiniz. Kedinizin yaşlanınca geçireceği değişimlerin ve kedinizi mümkün olduğunca sağlıklı, aktif ve rahat olması için yapmanız gerekenlerin bilincinde olmanız hem sizin hem de onun, hayatının bu son aşamasını huzurla geçirmenize yardım edecektir.

Kedimin yaşlandığını ne zaman ve nasıl fark ederim?

Kediler yaşlandıkça, insanlarınkine benzer değişimler yaşarlar: tüyleri grileşir, vücutları esnekliğini kaybeder ve refleksleri eskisi gibi hızlı değildir; duyma, görme ve koklama duyuları zayıflar ve enerji seviyeleri düşer. Aslında yaşlılığın ilk belirtisi, daha uzun ve deliksiz uykuyla birlikte genel olarak aktivitelerde bir düşüştür. Bu belirtiler genelde 11 yaşından sonra ortaya çıkmaya başlar. Ayrıca, evde yaşayan ve kısırlaştırılmış kediler, hayatının erken evrelerinde hastalıkla veya çevresel problemlerle karşı karşıya kalmış kedilere göre daha geç yaşlanırlar. Bu nedenle, sokakta yaşayan erkek bir kedinin ömrü ortalama sadece 3 yılken, kısırlaştırılmış ve iyi bakılmış bir erkek ev kedisi 20 yaşını bile görebilir. Yine insanlarda olduğu gibi, yaşlanma süreci de her bir kedide farklılık gösterir. Kedinizin artık “ihtiyar” olup olmadığını veteriner hekiminiz anlayacaktır.

Yılda İki Kez Checkup

Kediniz yaşlandıkça, düzenli olarak yapılacak hekim kontrolü eskisinden çok daha önemli hale gelir. Kedinizin bu dönemde altı ayda bir check-upa girmesini öneriyoruz. Tam muayeneye ek olarak, hekiminiz idrar ve dışkı analizi ve tam kan taraması yapabilir. Eğer kediniz dışarı çıkıyorsa, ya da birden çok kediyle yaşıyorsa, kedi lösemisi veya bağışıklık yetmezliği için de test edilmesi önerilebilir.

Hekiminizi Bilgilendirin

Kedinizin fiziksel durumunda veya hareketlerinde meydana gelen dikkat çekici değişikliklerle ilgili hekiminizi bilgilendirmeniz çok önemli. Kedinizin yaşına yorabileceğiniz bir sorun aslında tedavi edilebilir bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. Örneğin, kedinizin durgunluğu yaşlılığa bağlı enerji azalmasından değil, artirite (uygun tedaviyle kontrol altına alınabilen bir durum) bağlı ağrı ve tutulmalardan kaynaklanıyor olabilir. Yılda iki kez düzenli olarak yapılan checkuplar hekiminizin hem hastalıkları önlemek için uygun bir sağlık programı oluşturmasına, hem de var olan hastalıkları erkenden teşhis ve tedavi edebilmesine olanak sağlar. Hekiminizle birlikte çalışarak, kedinizin yaşlılık zamanlarını sağlıklı ve mutlu bir şekilde geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Sağlıklı beslenme

Yaşlandıkça kedinizin besin ihtiyacı da değişir. Kediniz daha az yediği halde kilo almaya başlayabilir. Bunun sebebi metabolizmasının yavaşlaması veya aktivitelerinin azalmasıdır. Fazla kilo kedinizin sağlığı için iyi değildir; kalp, solunum, deri ve eklem rahatsızlıklarına neden olur. Kedinizi zayıflatmak için yemek miktarını azaltabilir veya kalorisi düşük gıdalara geçebilirsiniz. Bazı kedilerin sorunu ise tamamen farklıdır; yaşlandıkça kilo kaybederler. Bu bazen kalp veya dişeti hastalıklarından, tiroit bezlerindeki bozukluktan, böbrek yetmezliğinden kaynaklanabileceği gibi, bazen de tat alma duyularındaki düşüşle ilgili olabilir, bu da iştahta düşüşe neden olur. İki durumda da, kedinizin besin ihtiyacı ile ilgili hekiminize danışınız.

Beslenmeyle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kedinizin dengeli, lezzetli, sindirilebilirliği yüksek ve potasyum ve taurin içerikli gıdalarla beslenmesi gerekir.
 • Maması yüksek protein ve mineral içermemelidir.
 • Kediniz özellikle sık sık kabızlık yaşıyorsa, hekiminize danışarak, lif oranı yüksek gıdalarla besleyebilirsiniz.
 • Konserve mamasını vücut sıcaklığında servis etmelisiniz – özellikle iştahı düşük yaşlı kediler için mamanın kokusunu daha çekici hale getirir.
 • Kedinize öğün aralarında atıştırmalık şeyler vermeyin ve yemek artıklarıyla beslemeyin.

Yaşlı Kediler İçin 10 Tavsiye

 1. Kedinizi yılda iki kez genel muayeneye götürün.
 2. Yaşlı kedilerde sık sık görülen hastalıklarla ilgili bilgi edinin; kedinizi gözlemleyin ve herhangi bir belirti görürseniz vakit kaybetmeden hekiminizi bilgilendirin.
 3. Kedinizi alabileceğiniz en iyi mamayla besleyin ve günde bir kez çok miktarda değil öğün öğün küçük miktarlarda besleyin.
 4. Aşırı beslemeyin –obezite birçok hastalığa sebebiyet verir ve kedinizin yaşam süresini kısaltır.
 5. Kedinizin kas elastikiyetini, kemik ve eklem gücünü koruması ve kilo almaması için egzersiz yaptığından emin olun.
 6. Kedinizin diş sağlığına dikkat edin. Hekiminiz gerekli görürse diş temizliği yaptırın ve her gün dişlerini fırçalayın.
 7. Hekiminizin risk değerlendirmesi yaparak uygun bir aşı programı oluşturmasını sağlayın.
 8. Pirelere çok dikkat edin, kedinizde ve yaşadığı ortamda (yatağı, oyun alanı vs) pire olmadığından emin olun.
 9. Kedinizin tırnaklarını her hafta kontrol edin ve gerektikçe kısaltın. Yaşlı kediler eskisi kadar tırmalama tahtası kullanmayabilirler.
 10. Kedinize çok fazla sevgi ve ilgi gösterin; ilgili, aktif, mutlu ve rahat olması için elinizden geleni yapın.
Yaşlı Kedi
SOCIAL MEDIA
ADA VETERINARY POLYCLINIC Levent Mah. Sülün Sk. No:14 1. Levent - Beşiktaş / İstanbul Tel : 0212 324 67 32 Tel : 0212 324 67 33 Gsm: 0530 403 55 05 E-posta: [email protected] Web: www.adaveteriner.com Open 24 hours a day, 7 days a week
This site has been prepared with Neta Website infrastructure.
Cookies are used on our website to provide better service. By using our website you accept cookies.
WhatsApp Support